Wakacyjne przestrogi
Kochani Uczniowie,
wakacyjny odpoczynek zbliża się wielkimi krokami, ale pamiętajmy, aby w tym beztroskim czasie przestrzegać zasad, które uchronią nas przed niebezpiecznymi zdarzeniami i sprawią, że wakacje będziemy na długo mile wspominać.
1. Przede wszystkim nadal śledź i stosuj się do zaleceń związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19: noś maseczkę w sytuacjach kontaktów społecznych, często myj ręce, używaj środków dezynfekujących, nie dotykaj dłońmi bez potrzeby ust, nosa, oczu. Unikaj przebywania w dużych skupiskach osób, nie witaj się poprzez pocałunki, uściski, podawanie dłoni.
2. Zawsze informuj rodziców – gdzie i z kim przebywasz.
3. Miej zapisane numery telefonów do rodziców.
4. Pamiętaj o telefonach alarmowych – połączenia z tymi numerami są bezpłatne:
999 – pogotowie ratunkowe
998 –  straż pożarna
997 – policja
112 – europejski numer alarmowy
5. Wybieraj bezpieczne miejsca do zabawy – z dala od jezdni, torów kolejowych, wykopów…
6. Jeżdżąc na rowerze, rolkach czy hulajnodze – nie traktuj jezdni jak placu zabaw. Ponadto nie używaj pojazdów (quad, motocykl itp.) do których nie posiadasz uprawnień.
7. Kąp się wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych – strzeżonych kąpieliskach pod opieką ratowników lub osób dorosłych.
8. Nie korzystaj z propozycji przejażdżki lub spaceru z nieznajomym.
9. Nie bój się powiedzieć „NIE” gdy nie zgadzasz się z szalonymi pomysłami i propozycjami swoich kolegów.
10. Uczestnicząc w pracach polowych – zachowaj szczególną ostrożność nie dotykaj maszyn i urządzeń będących w ruchu i pod napięciem.
11. Nie zaśmiecaj miejsca wakacyjnych przygód.
12. Uważaj na rośliny, na których się nie znasz. Niektóre jagody, liście czy grzyby są trujące.
13. Pamiętaj o ochronie przed słońcem. W czasie upałów pij dużo wody i zawsze noś nakrycie głowy. Przed wyjściem na zewnątrz posmaruj się kremem z filtrem.
14. Zadbaj o właściwy ubiór – stosowny do aktywności, którą uprawiasz np. strój z elementami odblaskowymi, kask ochronny podczas jazdy na rowerze.